ARJANTİN TANGONUN BİLİNMEYEN YÜZÜ

blog yazısı ekle !

ARJANTİN TANGONUN BİLİNMEYEN YÜZÜ

Bu yazı size Arjantin Tangonun üzerinde yapılan bazı araştırmalar ve incelemelerin paylaşılması amacıyla yazılmıştır. Özellikle de Tangoya başlamak isteyen kişilerin okuması tavsiye edilmektedir.

Ankara'da Arjantin Tango için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Arjantin Tango


Niçin Tango? Belki birçok kişi niçin Tangoyu tercih ettiğini önceden biliyor olabilir ancak yine de daha önce duymadığınız bazı yönlerini de bu yazımızda keşfedebilirsiniz.

Tango günümüzde sağlık uzmanlarının da insanlara tavsiye ettiği nadir danslardan birisidir. Gerek sağlık üzerine olan etkileri gerek zihinsel ve sosyal alanda ki etkileri değerlendirildiğinde de bu tavsiyenin doğruluk payı ortaya çıkmaktadır. Dilerseniz bu yazıda kısaca bütün bu faydaların üzerinden geçmiş olalım.

Tango dansı temel itibariyle 6 farklı unsur üzerine odaklanmaktadır. Bunlar;
1. Fiziksel egzersiz
2. Sosyal Tatmin
3. Ruhani uyanış ve Akıllanma
4. Mantık
5. Anlam
6. Duygusal ve Fiziksel Sağlık

Elbette genel itibariyle bakıldığında diğer bütün dans türlerinin de benzer faydaları belirli ölçülerde sağlayabildiği düşünülebilir. Ancak özel olarak Arjantin Tangosu ele alındığında bütün bu faydaların bireylere ve dolayısıyla topluma daha fazla sağlandığı görülebilmektedir. Bu yönüyle de tango artık bir salon dansı olmaktan çıkabilmiştir.

Ayrıca pek çok kişi Tango müziğinin duygular üzerinde ki olumlu etkilerini de yakından bilir. Tek başına Tango müziğinin ritmini takip edip, dansınızı buna uyum sağlayabilecek şekilde gerçekleştirmeye çalışmak bile duygusal ve fiziksel açıdan kişinin kendini geliştirmesine yeterlidir.

Tangonun bir diğer olumlu yönü ise her yaştan ve her fiziksel kapasite de insan tarafından gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Özellikle bu dans içerisinde aşırı hareketlerin veya hızın çok önem taşımaması, yürümekten daha zor bir fiziksel aktivite olmamasını da sağlar.

Tango iyi bir kardiyovasküler egzersizdir. Bu yönüyle de kişinin dayanıklılığını artırmaya yardımcıdır.
Tango hareket kabiliyetinizi, dengenizi ve üst bedeninizi kuvvetlendirir ve bahsedilen bu özellikler Parkinson hastalarına yatkınlığı olan kişilerin zayıf yönlerini de iyileştirmiş olur. Dolayısıyla bu hastalığa yatkınlığı olduğu bilinen kişilere tavsiye edilebilmektedir.

Genel itibariyle de bakıldığında tango son derece sosyal bir danstır ve Tangoya başladığınız andan itibaren çevrenizin ne kadar geliştiğini ve zenginleştiğini kendi gözlerinizle görmeye başlarsınız.