BACHATA DANSININ TEMEL KURALLARI

blog yazısı ekle !

BACHATA DANSININ TEMEL KURALLARI

Ankara 'da bulunan bachata dans okullarının eğitmenleri, bu dansın da tıpkı salsa ve diğer benzer sosyal aktivitelerde olduğu gibi bazı kuralları olduğunu vurguluyorlar ve bu kuralların en önemlileri sayılabilecek bir kaç tanesini bu dans ile ilgilenen kişiler ile paylaşmayı istiyorlar.

Bachata dansı karşınızdaki dans eşiniz ile oldukça yakınlaşmanızı gerektiren bir dans olduğu için, özellikle yeni başlayan veya tecrübesiz olan kişilerin bazı temel kurallara dikkat etmemeleri sonucunda kendilerini garip durumlara düşürebiliyorlar.

Ankara'da Bachata Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Bachata

Ancak aşağıda paylaşılan bazı bilgiler bu garip sayılan durumları yaşamanızı büyük ölçüde önleyecektir.

İYİ BİR TEMELİNİZ ve ZAMANLAMANIZ OLSUN

Bachatanın en güzel özelliği istenildiğinde oldukça basit olabilmesidir. Bu sebeple iyi sayılabilecek bir bachata dansçısının amacı temel kabul edilen bazı hareketleri doğru şekilde icra edebilmek ve müziğin ritmine som derece iyi bir şekilde uymaktır. Eğer bu iki bileşen olmazsa, dans garip ve uyumsuz olarak algılanır. Aynı şekilde kadınlar da hareketleri doğru olarak yapan biri ile dans etmeyi tercih eder.

İKİ KELİME: VÜCUT HAREKETLERİ

Bachata dansının ritimleriyle bedeninizi senkronize etmek çok önemlidir. Erkeklerin vücut hareketleri bir sonraki hamlede hangi yöne gideceklerini karşı tarafa bildirirken, kadınların beden hareketleri de dansı yönlendiren erkeğe uyum sağlamalıdır. Bu hareketlerin bazıları çok belirgin bazıları ise sadece iyi bir dans eşi tarafından anlaşılıyor olabilir. Ancak burada bahsedilmek istenilen nokta, kendinize has hareketleri dansınıza katmamanızdır.

PARTNERİNİZİ KAVRAYIN, KUCAKLAMAYIN

En doğru dans pozisyonu erkeklerin kadınları olması gerektiği şekilde kavradığı zaman ortaya çıkar. Erkeğin eşini çok sıkı bir şekilde sarması uygun olmaz. Önemli olan sağ kolunuzu kadının kaburga hizasından uzatarak, bileğini ve elini serbest bırakmaktır. Aynı şekilde kadın da kendini erkeğin vücuduna çok bastırmadan yaklaştırmalıdır.

SAYGILI OLUN

Bütün bachata dansçıları eşit yaratılmamıştır. Eğer toplu olarak yapılan etkinlikler de henüz yeni yeni kendinizi göstermeye başlıyorsanız, mutlaka öğrendiğiniz hareketlere bağlı kalmaya çalışın, partnerinizi çok sıkı bir şekilde kavramayın ve ikisizinde ortak bir beden dili geliştirmesine izin verecek şekilde dansınızı sürdürün.

Bütün bu kurallar dışında kalan diğer bachata tekniklerini ve eğitimlerini de merak ediyorsanız size en yakın bachata kursunun eğitmenlerine ulaşmayı deneyin.