CAPOEIRA NEDİR? CAPOEIRA NASIL YAPILIR?

blog yazısı ekle !

CAPOEIRA NEDİR? CAPOEIRA NASIL YAPILIR?

Capoeira, beş yüzyıl önce Afrika'dan Brezilya'ya getirilen siyahi köleler tarafından yaratılmış bir danstır. Bu dans, bünyesinde savaş motiflerini barındırdığı için bir savaş sanatı olarak da kabul edilir. Aynı zamanda, capoeira bir spordur da. Capoeira, savunma ve saldırı figürleri içerir. Bu figürler müzik eşliğinde çember oluşturularak yapılır. Capoeira maçıa logo adı verilir ve bu maçı yapan kişilerin tümü Rodo olarak adlandırılır.

Capoeira, Brezilya'da konuşulan Portekizce'de büyük ormanlar içindeki ağaçsız küçük alanlar için kullanılan isimdir. Capoeira, diğer savaş sanatlarından pek çok açıdan ayrılır. Öncelikle capoeiranın estetik bir yönü vardır. Katı ve sert hareketler barındırmaz. Capoeira yapılırken Rodanın hiçbir üyesi birbirine fiziksel bir zarar vermez. Kimi insanlar capoeirayı bir savaş sanatı olarak görürke, kimileri için capoeira keyifli bir danstır.

Ankara'da Capoeira Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara CapoeiraCapoeira, bir çember halinde ya da yarım daire içinde yerini alan iki kişinin capoieraya özgü birtakım stillerle dans etmesidir. Bu çemberi oluşturan Roda'da müzisyenler de bulunur. Capoeira müziği eşliğinde çemberin içindeki iki kişi savunma ve saldırı figürleriyle birbirleri üzerinde egemenlik kurmaya çalışır. Capoeira fiziksel üstünlükten ziyade zihinsel üstünlüğü över ve capoeiranın felsefesini bilerek dans etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle capoeira uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerle öğrenilmelidir.

Capoeiranın belli başlı üç türü vardır. Bunlar, Angola, Regional ve Senzala olarak adlandırılır. Bunun dışında, banguela, iuna, muidinho gibi belli ritimlere uyumlu olan capoeira tarzları da bulunmaktadır.

Capoeiranın hem kişisel hem de fiziksel gelişim açısından birçok faydası vardır. Vücudunuz açısından düşünüldüğünde, capoeira vücudunuzdaki birçok kası çalıştırır. Hızlı refleksler gerektirdiğinden hem fiziksel hem de zihinsel çevikliği artırır. Dayanıklı, atik, esnek, çevik, atılgan ve dengeli bir kişi olursunuz. Capoeiranın barışçıl doğasını da görmezden gelmemek gerekir. Dansın doğası ve felsefesi şiddeti reddeden bir konum alır. Dolayısıyla zihinsel bir özgürlüğe ve barışçılığa kavuşur, öfkenizden kurtulursunuz. Koordinasyon ve dikkat yoğunluğunuz artar. Düzenli bir şekilde capoeira çalışarak hızlı düşünme ve doğru kararlar verme yeteneğinizi de geliştirirsiniz. Capoeira kişisel gelişiminizde size olağanüstü derecede yardımcı olur.

Ankara'da capoeira kursu veren birçok dans kursu bulunuyor. Capoeira dans kurslarına ulaşmak ve capoeira hakkında aklınıza takılan her türlü soruya yanıt bulabilmek için sitemizden yararlanabilirsiniz. Yoğun iş temponuzdan sıkılmış, modern hayatın kapanına kısılmış, özünü unutmuş çağımız insanlarına yeni bir ufuk ve olasılık sunan capoeira dans kursları sayesinde sizi özgürleştirmeyi hedefler ve başarır. Sitemiz bu yolculuğunuzda sizin ilk rehberiniz olacak ve ayrıntılı bir şekilde hazırladığı capoeira kursları listesiyle doğru kursu seçmede ilk adımı atmanızı kolaylaştıracak. Sitemizden faydalanarak Ankara'daki capoeira kurslarıyla iletişime geçerek uzman eğitmenlerle görüşüp kendinize ait dans programınızı ayarlayabilir, her konu hakkında sorularınızı yöneltebilirsiniz.