DÜĞÜN DANSI NEDİR NASIL BİR DANS TÜRÜDÜR?

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSI NEDİR NASIL BİR DANS TÜRÜDÜR?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, düğün dansı bir dans çeşidi değildir. Düğün dansı, düğünlerde yapılan dansların genel adıdır ve sadece düğünlerde özel olarak yapıldığı için düğün dansı olarak isimlendirilmiştir.

Ankara'da Düğün Dansı Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Düğün Dansı


Düğün dansları farklı dans türleri ile yapılabilir ve bu dans için belirleyici olan dansın türü değildir. Bir dansın düğün dansı olabilmesi için, bir gelin ve bir damatın dans etmesi gerekir. Gelin ve damat tango gibi popüler bir düğün dansı seçebileceği gibi, kendi istedikleri herhangi bir dansı da seçebilir. Düğün dansı, düğün gecelerinde gelin ve damatın herhangi bir dans türünü seçerek yaptıkları danstır.

Düğün dansı kategorisinde çiftler tarafından tercih edilen belli başlı bazı dans türleri olmaktadır. Düğün dansı için Tango, diğer türlere göre tercih edilmede bir adım daha önde olmaktadır. Çünkü Tangonun diğer düğün dansı türlerine göre daha farklı bir çekim gücü vardır. Romantizm tango ile doruklara çıkabilir, eşler birbirlerine tangonun eşsiz müziği ile tutku dolu bakışlar atarak bu özel günde unutulmaz bir deneyim yaşama fırsatına erişebilirler.

Tango'dan sonra ise en çok Vals, tercih edilen dans türlerindendir. Asaletin simgesi olarak görülen Vals dansı, özel konsepti eşliğinde çiftleri tarihi bir aristokrat hissiyatı ile kaplayacak ve gecenin güzelliğine yakışır bir gece yaşatacaktır.

Bu iki dans türüne ek olarak, düğün gecelerinde daha farklı, daha eğlenceli danslar da tercih edilebilmektedir. Örneğin, daha canlı, daha hareketli ve enerjik danslardan hoşlananlar ise salsa, bachata ve rumba gibi dansları tercih ederek bu özel günlerine daha fazla anlam yükleyebilirler. Bunlara ek olarak çiftler, düğün gecelerinde yöresel bir dansı icra etmenin hayalini kuruyor olabilirler ve düğün dansı çatısı altında hayalini kurdukları bu dansı da düğün gecesinde icra edebilirler.

Düğün dansını anlamlı kılan en önemli şey sevgi ve aşk'tır. Çiftler sevgi ve aşk çatısı altında danslarını sergilerler ise, en güzel ve anlamı düğün dansı yapılmış olur. Önceden dans etmemiş olsanız bile, sadece bu özel gecenin anlamı dans öğrenmek için yeterli bir sebeptir. Düğün dansı öğrenmek için birçok dans kursu tercih edilebilir. Ankara şehri, ülkemize yaptığı gibi düğün dansı kurslarına da başkentlik yapmaktadır.