DÜĞÜN DANSINDA ÇİFTLER HANGİ FİGÜRLERİ YAPABİLİR?

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSINDA ÇİFTLER HANGİ FİGÜRLERİ YAPABİLİR?

Düğün dansı yapabilmek için profesyonel bir dansçı olmaya gerek yoktur. Ancak düğün dansı amatör olarak icra edilebilen bir dans olsa da bazı koreografiler eşliğinde yapılması gerekir. Çünkü koreografi olmadan bir danstan bahsedemeyiz, koreografiler iki hayatın birleştiği bu mutlu gecede, -her zaman olduğu gibi- dans etkinliğinin mimarı konumundadır.

Ankara'da Düğün Dansı Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Düğün Dansı


Dansları var eden koreografilerdir ve koreografiler, her dansın niteliğine göre farklı olabilir. Koreografiler aynı zamanda yaratıcısına bağlıdır ve bilindik dansların dışına çıkarak herkes özellikle bu işe yetkinliği olanlar, kendisine göre koreografiler üretebilir. Düğün danslarında da bu durum geçerlidir ve çiftler düğün gecelerinde sıklıkla yapılan dansları tercih edebileceği gibi kendi hazırladıkları farklı konsept ve koreografiler ile de sahneye çıkabilir.

Bu gecelerde çiftlerin kostümleri, normal bir dans etkinliğine göre farklı olduğundan dolayı koreografiler belirlenirken kostümler (gelinlik ve damatlık) önemli bir kriter olmaktadır. Genellikle çiftler yakın temas olan dansları tercih etmektedir ve bu şekilde yapılan danslarda standart koreografilerden bahsedebiliriz. Bu danslarda gelinliğin dökümlü ve uzun olması, erkeğin hareket alanını kısıtlamaktadır.

Damadın her an için gelinliğin üzerine basma ihtimali vardır ve damat, koreografilerini bu ihtimalden kaçınmak için farklılaştırmaktadır. Bu yüzden çiftler dans esnasında aralarındaki mesafeyi bir adım kadar korumalı ve birbirlerine çok yaklaşmamalıdır. Damat, yan tarafa ve geriye doğru hareket etmeli; öne doğru hareketlerini kısıtlamalıdır. Damat, partnerini kendisine doğru çekmeli, gelinin kendi üzerine ya da yana doğru hareketler yapmasına yardımcı olmalıdır.Damat, yakın temas danslarda (örneğin tango ve vals gibi), geriye doğru dilediğince hareket edebilir ancak öne doğru adım atması gerekiyorsa adım boyutları son derece küçük olmalıdır. Damat çok hızlı ve ani hareketlerden kaçınmalı, dönüşlerde kendisi durarak gelinin dönüşler yapmasına fırsat tanımalıdır. Yakın temas koreografiler içermeyen diğer danslarda ise çiftler yine kostümlerine ve dans alanlarına dikkat ederek diledikleri gibi dans edebilirler.

Bu gecelerde yapılan ilk dansın hafızalara kazınması için özgün ve kurallarına uygun koreografiler gerekmektedir. Dans geçmişi olmayanlar ya da dans geçmişi olup da profesyonel yardıma ihtiyacı olanlar, bu tarz dans kurslarından yararlanabilirler. Bu tarz dans kursları için en doğru adres, Ankara dans kursları gibi kişinin güvendiği ve samimi bulduğu kurslardır.