EŞİM YOK SALSA KURSUNA GİDEBİLİR MİYİM?

blog yazısı ekle !

EŞİM YOK SALSA KURSUNA GİDEBİLİR MİYİM?

Salsa, özgün tekli figürlere sahip olsa da daha çok eşli figürleri ile ön plana çıkar. Salsanın eşli bir dans olarak anılmasında, günümüz popüler kültürün etkisi büyüktür. Genelde partnerler arası temaslar ve yakınlık, Salsayı çekici hale getirir. Görselliği ve içerisinde samimiyeti barındıran eşli figürler, Salsanın büyüsünü gözler önüne sermektedir. Bu büyüsel ve eşli hareketler topluluğundan şov dünyası (sinema, özel etkinlikler vs.) epey yararlanmıştır.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsa


Kitle iletişim araçları tarafından Salsada eşli figürlerin daha çok ön plana çıkarıldığı bu ortamda konu başlığımızdaki sorunun cevabı, Salsaya yeni başlayacaklar için merak edilir. Şov, görsellik ve romantizmi ön plana çıkaran bu dans türünde böyle bir soruya cevap beklemek, normal bir davranıştır.

Kimine göre Salsanın tekli olarak yapılması, göze daha hoş gelir. Tekli figürlerdeki estetik, dansın bireysel olarak yapılmasına da olumlu anlamda etkiler. Örneğin "shine tekniği" bireysel olarak yapılan bir stildir ve bu teknik, bir dansçıyı partnerinden ayrı bir şekilde ön plana çıkartır. Eğer dans esnasında ön plana çıkmak isteyen dansçılar varsa, eşli hareketlerden ziyade shine gibi bireysel kompozisyonlara yönelmelidir.

Bu konu başlığında buraya kadar anlattıklarımız, Salsanın partnersiz olarak da yapılabilen bir stil olduğunu göstermek içindi. Bu bilgiler dahilinde yukarıdaki soruya "Eşiniz olmadan da Salsa kursuna gidebilirsiniz" cevabını verebiliriz. Bu soruya farklı bir açıdan da yaklaşabiliriz ve yine bu sorunun cevabı "Evet"tir.

Evet, Salsada eşli figürler (tekli figürlere göre) daha yaygın yapılan tekniklerdir. Salsaya yeni başlayacak bir dansçı sadece eşli figür öğrenme isteği ile kursa gidebilir. Bu isteğini gerçekleştirmek için dansçı adayının önceden bir eş/partner bulma mecburiyeti yoktur.

Kişi önceden tanıdığı bir arkadaşı ile Salsa kursuna yazılabilir ve ilk başlarda en yakın tanıdığı ile partner olabilir. Bu kişinin kendi seçimidir, ancak eşi olmayan bir kişi de çok rahat bir şekilde kursta kendine partner bulabilir. Çünkü egzersizlerin niteliğine göre eş bulmak gerekir ve bunun farkında olan eğitimcinin de dansçıya kurs içinden bir eş bulması çok kolaydır. Dans kurslarında da "damsız girilmez" ya da "eşi olmayan dans dersi alamaz" gibi kurallar olmadığına göre bu, hiç de büyütülecek bir sorun değildir.

Ancak dans dersinin modern ve kaliteli olmasına özen gösterilmesi mühimdir. Ankara Salsa kursları ile ön plana çıkan merkezlerden biridir ve bu gibi modern dans kurslarında tanımadığınız biri ile eş olmak, size sosyal açıdan olumlu katkılar sağlayabilir.