ORYANTAL DANSTA 5 TEMEL FİGÜR

blog yazısı ekle !

ORYANTAL DANSTA 5 TEMEL FİGÜR

Oryantal dans, bayanların oldukça çok sevdiği dans çeşitlerinden birisidir. Düğünlerde eğlencelerde kesinlikle bir oryantal müzik çalınır ve oryantal oynanır. Bazı kişiler oryantal dansını yapmaya daha yeteneklidir. Bu kişiler izledikleri bir kişiden kısa sürede bu dansı öğrenebilirler. Bazı kişiler ise bu dansı öğrenmek için bir kursa gidip buradan kolayca öğrenebilirler. Oryantal dansında temel dans figürleri vardır ve oryantal dansı bu temel figürler üzerine kuruludur. Oryantal dansın beş temel figürü:

Ankara'da Oryantal Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Oryantal Kursu1) Oryantal dansın en temel hareketi kalça hareketidir. Bu hareket kalçanın sağa veya sola atılması ile olur. Bu hareket yapılırken kalça hangi yöne atılacaksa diğer yöndeki ayak kırılır. Kalça atma hareketi tek kalça atma hareketi ve iki defa kalça atma hareketi şeklinde olabileceği gibi hızlı kalça hareketi şeklinde de olur.

2) Oryantal dansın bir diğer figürüde vücudun üst bölgesinde başlayarak karna kadar vücudu ileriye atıp geriye çekme hareketidir. Bu harekete camel hareketi denir. Camel hareketi ileriye doğru yapılırsa bu ileri camel olur. Bu hareket yana doğru adım atar şeklinde de yapılabilir.

3) Kalça titretme hareketi oryantal dansındaki en temel hareketlerden birsidir. Bu harekette bütün vücut titretilerek sallanır. Bu hareketi yaparken bütün vücudun kontrol edilebilmesi gerekir. Oryantale yeni başlayanlar bu hareketi ilk başta yapamayabilirler ama ilerleyen zamanalar da bu hareketi kolayca yapabilirler.

4) Oryantal dansta birde omuz hareketleri vardır. Omuzların düzenli bir şekilde bir sağ omuzun birde sol omusun öne arkaya atılması ile yapılan bir harekettir. Omuz hareketleri yapılırken kollar ve ellerde bu harekete uygun olarak hareket ettirilir.

5) Oryantal dansın en temel hareketi aslında el hareketleridir. Oryantal dansında eller düzgün ve dansın yapısına göre hareket ettirilmelidir. Bilek hareketleri ile eller, kollar ve omuz hepsi bir arada çalıştırılabilir. El ile dans sırasında vücudun hangi bölgesi hareket ettiriliyorsa o bölgeyi belirtmek için el o bölgenin görüneceği şekilde hareket ettirilir. Böylece estetik bir görünüm elde edilmiş olunur.

Oryantal dansında bu temel fügürler birleştirilerek yeni hareketler ortaya çıkartılır. Ama oryantal dansına başlayacak olan bir kişi bu temel hareketleri öğrenmelidir. Bu hareketlerin hepsi birleştirilerek güzel bir dans gösterisi yapılabilir.