SALSA DA AYAK FİGÜRLERİ

blog yazısı ekle !

SALSA DA AYAK FİGÜRLERİ

Salsada eş olmadan ya da partner eşliğinde dans ederken temas kurmayabilirsiniz. Temas olmadan bireysel hareketlere salsa dansında çokça yer verilir. Bu hareketlere "shine" adı verilir. Bunun yanında ayak hareketlerinin tümünün birleşimine kombinasyon, ayak kombinasyonlarının tümü "shine" adı alır. Bu shine yani ayak kombinasyonlarına dansın ritimine kendinizi kaptırdığınız zaman ortaya çıkan canlı ve görsel şov sunan el ve vücut hareketleri eşlik eder. Daha ziyade müzikteki ritime bağlı sert ve tam vuruşlar, ritim hızlandığı veya güçlü olarak duyulduğu zamanlarda uygulanır. Ritimin hızlı duyulduğu kısım "cleva" tınısıyla elde edilir. Ritimin müzikteki önemi bir yana size dansı anlatan duygu olması kulağınızın her zaman ritimde olmasını sağlar.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara SalsaMüziğe göre hareketlerini ayarlamak ritme uymak burada çok önemlidir. Müziğin hızlı ve vurgu yaptığı yerler iyi öğrenilmeli ve ritim kaçırılmamalıdır. İstanbul ilindeki salsa dans okulların da ritim duygusuna ve bu duygunun dansla birleşmesinin daha kolay olduğunu düşünürsek yanılmış olmayız. İstanbul kendi içinde ritimi çok hızlı olan bir şehirdir ve o şehirde yaşayanlar için salsa alışılmışın dışında bir deneyim sunsa da o kadar yabancı kalmazlar hızlı ritimlere. Bunun yanı sıra adalar yani Karayipler haricindeki Latin Amerika'da kimi zaman "brinco" adı verilen sıçramalarla yapılır ve dans zenginleştirilir. Bu sıçramalar da ritime göre belirlenmektedir, ritime uygun olarak yapıldığında görsel bir şov sunar. Salsa dansının müzik türü salsadır.

Çiftin birbirlerinden ayrılarak yaptıkları ayak kombinasyonları , kişinin kendisini bireysel olarak ifade etmesine ve becerilerini göstermesine olanak sağlar. Salsa her ne kadar sıkça partnerle yapılan dans diye düşünülse de doğasında doğaçlamanın çok önemli olduğu bu dans size geniş bir sahada hareket etme olanağı da sağlar. Tek başına salsanın ritimine kendini kaptırabilirsiniz. Tek başına salsa yapmanın daha estetik olduğunu düşünenlerin sayısı fazla mıdır bilinmez ama bu dans size her şekilde iyi hissettirecektir. Kendinize olan güveninizi tzelemek için salsanın müziğine kendinizi kaptırın. Doğaçlama olarak yapılabildiği gibi, artistik ayak teknikleri koreografilerini de içerebilir. Shine ayrıca ısınma antrenmanı olarak da uygulanır. Shine'lar "aerobik salsa"nın temelini oluştururlar.