SALSA DA TUTUŞ TEKNİKLERİ

blog yazısı ekle !

SALSA DA TUTUŞ TEKNİKLERİ

Salsa dansında erkeğin yönetici olmasından bahsetmiştik. Kadın kendini rahat ve güvende hissetmesi gerekir, erkeğin vereceği komut bu yönden çok önemlidir. Kollarını ne çok gevşek ne de çok kaskatı tutmalıdır. Komutları rahat algılayabilmek için, tutuş yöntemleri çok önemlidir. Salsa'nın ilk tutuşu açık tutuştur. Kadın erkekten komut alır bir haldedir bu dansta. Tutuş mesafesi ve şekli büyük önem taşır. partnerinize doğaçlamalarda bile güven duymanız gerekmektedir.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsa


Salsa öğrenmeyi kolaylaştıracak bir püf noktası olarak partner uyumu çok ön plandadır. Başka bir deyişle aradaki kontak ve etkileşim tutuştan başlar göz kontağı ile devam eden bir süreçtir. Kadın narin bir yapıya sahip olduğundan ve salsa dansı doğaçlamalara izin veren bir dans olduğundan dolayı erkekler, yönetirken fazla sert hareket etmemeye özen gösterin. Karayipler hariç kısımda neredeyse temassız dans edilir. Yani başka bir deyişle, salsada erkek ve kadının yakın teması kaçınılamaz bir koşul değildir, Karayip danslarının birçoğunda erkek ve kadın birbirleri etrafında temas olmaksızın dönerler. Pisti kullanma oranı salsa da çok fazladır.

İzmir dans okulları size salsanın tüm inceliklerini öğretmek için dans pistinde sizi bekliyor olacak. Kadının erkeğin dizi üzerine yatırıldığı "dip" adı verilen pozisyonda sağlıklı tutuş çok önemlidir. Aksi halde türlü sakatlıklara yol açılmış olabilirsiniz. Partnerinizin size güvenmesi için onu sağlıklı tutmanız çok önemlidir. Kadınlar, dans ederken erkek partnerinize güvenmelisiniz, sizin ona güvenmeniz tutuş teknikleri ve dansın genel halini çok iyi durumlara taşıyan bir hareket olacaktır. Özgüvenle hareketleri yerine getirirken partnerinizin kontak kurma isteğini geri çevirmeyin bir sonra tap veya shine için sizinle hareket etmek istiyor olabilir. Sadece göz kontağı ile dip adı verilen pozisyona geçiş yapabilir ritimi bozmadan dansınızı icra edebilirsiniz. Doğaçlamalarla bezeli bir dansı icra etmek kendiliğinden birçok handikapı önünüze getirir. Eğer kontak iyi olmazda hareketlerde kopma söz konusu olabilir. Bir dansçının ritimi kaçırması diğer dansçıyı elbette etkiler fakat çiftin sağlıksız kurduğu iletişim dansı epeyce zora sokabilir. Tutuş mesafesi ve hareketlerin nasıl yapıldığını ilk izleyişte kavramamış olabilirsiniz. Örnek videolarla edindiğiniz bilgileri pekiştirmek sizin yaranınıza olacaktır.