SALSA DANSINIZI GELİŞTİRMENİN VAKTİ GELMEDİ Mİ?

blog yazısı ekle !

SALSA DANSINIZI GELİŞTİRMENİN VAKTİ GELMEDİ Mİ?

Bir Salsa dansçısı Salsanın temellerini öğrendikten sonra genellikle bu bilgilerini bir adım daha ileriye taşımak ister. Çünkü bir yandan bilmesi gereken her şeyi öğrendiğini zanneder ve üst düzey karmaşık hareketler için hazır olduğuna inanır.

Özellikle de orta seviyede ki salsa dansı öğrencileri sıkılmaya çok yatkındırlar. Bunun nedeni çok basittir. Eğer Salsa dansını gerçekten tam anlamıyla icra edebiliyor olduğunuzu zaten düşünüyorsanız, sıkılmanız için de bir neden olmaması gerekir. Eğer siz dansın ritmi ve doğru ayak ve vücut hareketleriyle dansınızı eşinizle birlikte gerçekleştirebiliyorsanız, bundan keyif almanız gerekir.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsa


Temel Salsa hareketleri ile dansınızı gerçekleştirmekten sıkılıyorsanız, aslında dans pistine sadece dans etmek için çıkmıyorsunuz anlamına gelir. Eğer içinizden bir ses size sürekli artık hazır olduğunuzu ve her şeyi bildiğinizi söyleyip duruyorsa yaptığınız figürlerden ve geçirdiğiniz zamandan sıkılmamanız gerekir. Çünkü müziğin ritmi ile kendinizi dansa bırakmış olmalısınızdır.

Salsa derslerinde size gösterilen temel adımlar aynı zamanda Salsanın kökenini oluşturur ve diğer tüm hareketler zaten buna bağlıdır. Eğer basit ayak hareketlerini gerçekleştirmiyorsanız karmaşık hareketleri de gerçekleştiremiyorsunuz anlamına gelmelidir. Aynı zamanda temel ayak hareketlerini gerçekleştirmeniz de farklı ritimlere hemen uyum sağlayabileceğiniz anlamına gelmemelidir.

Burada aklınızda bulunması gereken en önemli nokta, temel ayak hareketlerini görmezden gelerek sadece hareketler ve farklı tarzlar üzerine odaklanmanız bir anlam ifade etmez. Aynı durum partnerinizle olan dans ilişkinizi de etkiler. Eğer vücudunuzu doğal bir şekilde müziğin akışıyla kendinize göre yönlendiremiyorsanız, sırf havalı görünen hareketleri ortaya çıkarmaya çalışmanız sizi sahnede iyi bir dansçı olarak göstermeye yetmeyecektir.

Bu nedenle salsa dansınızda öncelikli olarak temel adımları kavrayıp, kendinizi rahat hissedecek şekilde dans etmeye başladığınızda artık Salsa dansında ilerleme kaydettiğinizi söyleyebilirsiniz. Bu tip bir ilerlemeyi sağlamak için de bazı bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Vücudunuzla bağlantınızı tam kurmak salsa dansı için çok önemlidir. Vücudunuzun ağırlığını ileriye ve geriye doğru vermek, ayaklarınız üzerinde adeta süzülüyormuşsunuz gibi dans etmek önemlidir. Bu farkındalığı yaratabilmek için de dans ettiğiniz sırada vücudunuzu bir ileri bir de geriye hareket ettirerek zihninizin de buna adapte olmasını kolaylaştırabilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmeye çalışırken de doğru şekilde nefes alıp vermeye özen göstermelisiniz.

Temel adımlar aynı zamanda müzik kulağınızın gelişmesi için de çok yardımcı olurlar. Müziği dinlemek ve onunla bağ kurmak salsa dansı için son derece önemlidir. İlerleyen aşamalarda ise müziğin ritminde ki ufak değişimleri bile fark edip, dansınızı buna göre yönlendirebilmek dışarıdan izlendiğinde de dansınızı son derece güzel gösterecektir.

Genel olarak tavsiyelerimizi özetlememiz gerekirse, Salsa dansını gerçekten seviyor ve ilerletmek istiyorsanız, dans ettiğiniz sırada müziği dinlemeli, temel adımları doğru bir şekilde sıkılmadan gerçekleştirebilmeli ve bedeninizin kontrolünü sağlayabilmelisiniz.