SALSA ENSTRÜMANLARI

blog yazısı ekle !

SALSA ENSTRÜMANLARI

Salsa müziğinde şuan kullanılan çalgılar daha önce sayısız tecrübeden geçmiş sonrasında şekillenmiş ve şuan ki halini almış çalgılardır. Ritimi sağlayan bu çalgılar, adımları belirleyici pozisyondadır. Bu adımlar "shine" olarak adlandırılır, ritimin çok önemli bir düzenleyici olduğu bu dansta "tap" adı verilen temel adım hareketleri de ritime ayak uydurmaya yardımcı adımdır.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara SalsaSalsa bünyesinde birçok tınıyı barındırmasından dolayı doğaçlamaya izin veren bir danstır lakin ritim duygusu gelişmiş profesyonel dansçıları izlediğinizde hangi hareketlerin doğaçlama olduğunu pek ayırt edemezsiniz. Hepsinin temel adım olduğunu düşünürsünüz, bu çok doğaldır. Doğaçlamaları bile ritime uygun ve senkronize olmuş şekilde icra etmelisiniz. İzmir dans okullarında bu enstrümanların tanıtımı eğitimini alabilir, ritim duygunuzu geliştirebilirsiniz.

Ritmik kısım, bass tınısı veren çalgının ritminin adı "tumbao" ritmidir, piyano tınısı veren "tres" adındaki çalgının ritimi "muntuno" olarak adlandırılır. Vurmalı çalgılardan söz etmek gerekirse, conga bir rumba çalgısı olmasıyla beraber genellikle "guaguanco" ritiminde çalınır,bongos ve conga ile beraber salsada kullanılır. Vurmalı çalgıların fazlasıyla yer bulduğu salsa da timbal büyük davulu eksik olan bateriyi anımsatır. Üflemeli çalgılardan bahsedersek, trompet, trombon ve bazı müziklerde saksafonda bu gruba katılabilir. Flütler ve telli çalgıların (keman) bulunduğu salsa enstrümanlarının içinde bir de vokal yer alır.