SALSA ÖĞRENMEK İÇİN

blog yazısı ekle !

SALSA ÖĞRENMEK İÇİN

Salsa dansı, üzerinde herkesin hem fikir olduğu ve geleneksel kurallara bağlanmış öğretilerden ve hareketlerden meydana gelen bir dans türü değildir. Elbette Salsa dansını bu kadar popüler yapan ve evrimleşmesini sağlayabilen de yine böyle bir özelliğe sahip olmasıdır. Fakat bu durum arada ufak sorunlara da yol açabilir.

Her salsa dansı öğrencisi hayatlarının bir döneminde, duyduğu tavsiyelerin etkisiyle ve farklılığıyla bir kafa karışıklığı yaşadığı döneme girebilir. Çünkü her öğretmenin kendine has bir üslubu ve dansı vardır. Herkesin Salsa dansını yorumlayışı kendine göre olabilmektedir. Öğretmenlerinizin size aktardıkları bilgiler de kendileri için uygun olan ve kendileri üzerinde işe yarayan öğretilerden meydana gelmektedir. Bu nedenle bir salsa öğretmeninden duyacağınız bilgiler ve tavsiyeler zaman zaman aşağıda bahsedilecek sebeplerden dolayı kafa karıştırıcı olabilir.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsa


STİL

Bazen öğretmenlerinizden duyduğunuz yönlendirmeler tamamen kendi stillerine uygun olarak gerçekleşebilir. Hatta daha Dünya çapında daha yaygın olarak bilinen bazı Salsa stilleri bile öğretmenler tarafından biraz daha kendilerine uygun hale getirilerek aktarılmaya çalışılabilir. Bu durum, özellikle kendinizi geliştirmek için yaptığınız araştırmalarınızda öğrendiklerinizle zaman zaman çelişkilere neden olabilmektedir.

ANLATIM FARKLILIĞI

Her ne kadar Salsa eğitmenleri aynı fikri veya stili aktarmaya çalışsa bile kullandığı terimler veya cümleler farklılık gösterebilir ve ister istemez yanlış anlaşılmalara yol açabilir. Fakat bu duruma karşı yapılabilecek fazla bir şey olmadığı da kabul edilmelidir. Çünkü sonuçta insanların anlayışları da değişkenlik gösterebildiği için bu konuda yapılabilecek en iyi şey iletişiminizin rahat kurulabildiği bir öğretmenle çalışma imkânınızın olmasıdır.

SEVİYE FARKI

İyi bir Salsa öğretmeni, öğrencilerinin seviyelerine göre farklı bilgiler ve teknikler göstermeye gayret etmelidir. Aynı zamanda kişilerin yetenekleri ve kapasiteleri de oldukça çeşitlilik göstereceğinden dolayı, kalabalık bir gruba eğitim vermekten kaçınılarak, ortak seviyede ki kişilere hitap edilmesi gerekir.

Salsa dansı ile ilgili en çelişkili ve hassas noktalardan biri de ileri seviyelerde olan bir dansçı ile başlangıç düzeyinde ki bir dansçının Salsaya bakışının farklı olmasıdır. Bu durumun en olumsuz yönlerinden biri, ileri düzeyde ki dansçıların Salsanın aslında özgür bir aktivite olduğunun farkında olması ve kendilerine göre danslarını geliştirebileceklerini bilmesidir. Yeni başlayanlar ise belirli kalıplara ve kurallara uygun olarak hareket etmek isterler. Böyle bir durumda tabi ki iki tarafın eğitmenlerden beklentileri farklılık göstermektedir.

İdeal olanı ise çalıştığınız salsa eğitmeninin, Salsa öğretmenliği konusunda da belirli bir tecrübesi olmasına dikkat etmenizdir. Bu sayede onun da geçmiş zamanlarda deneme yanılma yoluyla bile olsa farklı anlatım tarzlarını denediğini ve bugüne kadar kendince en iyi üslubu geliştirebildiğini kabul edebilirsiniz. Elbette Salsa eğitmeninize duyacağınız böylesi bir güven, dans konusunda da ilerlemenizi oldukça hızlandıracaktır. İlerleyen aşamalarda ise kendi tarzınızı oluşturmanız zor olmayacaktır.