SALSA STİLLERİ

blog yazısı ekle !

SALSA STİLLERİ

Salsa her ne kadar serbest stil bir dans olsa da dansı icra ederken uygulanan teknikler dansın stillerine isimlerini vermiştir. Ankara dans okullarında bu stilleri çok kısa zamanda en iyi şekilde öğrenebilirsiniz. Stiller veya temel adımlar içinde doğaçlamaya oldukça özgür bir alan tanıyan salsa bu yönüyle dansçıya ve partnerine duygularını dışa yansıtma, ruhunun bedeniyle senkronize olmasına yardımcı olur.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara SalsaBirçok stili ve tınıyı bünyesinde barındıran bir dansta doğaçlama oldukça zengindir. Bu dansları hem icra etmek hem de izlemek büyük bir zevk haline gelir. Dansçının ruhunu ortaya koymasını stiller içinde ahenkle salınmasını görmek kime zevk vermez ki. Salsa hem içeriği hem de görsel şovu oldukça zengin bir danstır, bu zamana kadar yayılarak en çok icra edilen danslardan biri olması tesadüf değildir.

NEW YORK STİLİ

Adım tekniklerinin kullanıldığı bu stil doğaçlamalar dışında düz çizgiler doğrultusunda gelişir, hareketler icra edilirken düz bir çizgi esas alınır. Erkeğin yönlendirmesi yine ön plandadır, kadının kendi etrafında dönmesi hareketi oldukça sık tekrarlanır bu yönüyle gösteri stili sayılabilir. Özellikle, shine adı verilen karmaşık ayak figürleri gibi, bacak oyunları içerir. Mambo'dan türemiştir.

MAMBO STİLİ

Porto Riko kökenli dans öğretmeni ve koreograf olan Eddie Tours 1987'de yeni bir stil ortaya koymasıyla Mambo Stili New York stilinin bir varyantıydı.

PORTO RİKO STİLİ

Porto Riko veya porto stili, Porto Riko'nun aksine, ABD'de ortaya çıkmış bir stildir. Temel adımları ve dans figürleri bakımından New York stiline benzese de bu stilde daha "açık" olarak (pek fazla yakın temas olmadan) dans edilir.

LOS ANGELES STİLİ

Bu stil 1995 ve 2000 yılları arasında eğlence gecelerinde ortaya çıkmıştır, kısaltılmış adı Los Angeles şehrinin baş harfleri olan L.A.' dır. Temel adımı paralel sistem "Mambo Adımı"dır.

KÜBA STİLİ

Küba dışında Miami'de de yaygın olan ve Havana'nın Tropicana adlı ünlü gece kulübünün koreografi uygulamalarında belirgin örnekleri görülen Küba stili 1950'li yılların casino dansından ortaya çıkmıştır. Kökeni Küba'nın son adlı müzik ve dansına dayanır.