SALSA VE SAĞLIK

blog yazısı ekle !

SALSA VE SAĞLIK

Dansın vücuda etkileri saymakla bitmez. Bölgesel olarak hareketin sadece bir bölgeyi çalıştırması şeklinde bahsedebiliriz. Hareket bir bölgeyi çalıştırırken, kasların o bölgede büyümesi, kas yapısının genişlemesi ve yağ dokusunun azalması şeklinde sıralayabiliriz. Bunlar yaşanırken, hareketler vücudumuzu yeni sağlıklı yapısına kavuştururken fizyolojik etkisinden bahsetmemiz de gerekir. Vücudun hareket halindeyken ısındığını biliriz.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsa


Metabolizmanın daha hızlı çalışmasından kaynaklı olan bu ısınma kalbimizin hızlı atışına neden olurken kan dolaşımımızda da bir hızlanma söz konusudur. Kaslarımıza, beynimize ve diğer organlara yeterli derecede kanı pompalarken hormonların da yeterli derecede salgılanmasına neden oluyor. Dansın sadece hareket ederken vücudumuza yaptığınıza baksanıza. Dans ederken daha ilk saniyeden kendinizi sağlıklı hissetmemeniz için hiçbir sebep yok.

Dans sırasında, kalp ve akciğer sisteminde meydana gelen değişiklikler oksijen taşıma kapasitesini artırıyor. Artan akciğer fonksiyonu sonrasında temizlenen kan ve böylece bol oksijen tüm vücuda yayılıyor. Dans sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlarında azalmasını sağlıyor. Özellikle midede oluşan ve kişiyi rahatsız eden asidi azaltıyor. Dans etmek sizi ve bedeninizin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hastalıklarınızın azalmasına şahit olurken dansa bağlanacaksınız. Ankara dans okullarında sağlıklı dansçıların arasında dans etmek size de iyi gelecek. Ayrıca dans etmek kalp hastalığı riskini azaltıyor, kan basıncını düşürüyor. Kalp sağlığınız her şeyden önemlidir. Hayatınızın sağlıklı devam edebilmesi ne kadar ettiğinize bağlıdır. Dans, çevikliğinizi ve uyanıklığınızı korur, zinde ve refleksleri güçlü birisi olarak hayatınıza devam edersiniz. Dans etmek, fiziksel bir aerobik egzersizdir. Bu esnada; kan, sinir, dolaşım ve solunum sistemleri birbiriyle koordineli bir şekilde çalışmaya başlıyor.

Dans, beynin tembelleşmesini önlerken, müzik gibi doğal terapi yöntemlerin unutkanlığınızı engellediğini belirtmek gerekir. Dans etmek yaşlılık sinyallerinin baş gösterdiği beyinlerde dans etmeyi reçete olarak bile yazıyor. Dans, tedavi amaçlı da kullanılıyor. Vücudun yeniden hareket kazanabilmesi amacıyla felçli hastalara dans terapisi uygulanıyor. Dans etmek rehabilitasyon programının bir parçasını oluşturuyor. Çok fazla zorlanmadan böyle sağlıklı bir birey olarak hayatınıza devam etmek istemez misiniz? Ankara dans okullarında öğreneceğiniz salsa dansı size bunu fazlasıyla sunar.