SALSADA PARTNERLERİN BİRBİRİNE UYUMU NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

SALSADA PARTNERLERİN BİRBİRİNE UYUMU NASIL OLMALIDIR?

Bazı teknikler dışında (örneğin shine tekniği) Salsa, eş ile yapılan bir dans türüdür. Salsanın eş ile yapılan bir dans olmasından ötürü eşler arasında bir uyum yakalamak mecburidir. Partnerler arası uyum, Ankara ve diğer büyük illerimizdeki Salsa dans kurslarında da üzerinde dikkatle durulan konulardan olmaktadır. Çünkü uyum Salsanın temelinde vardır ve partnerler arası uyum sonucunda Salsa kendini var eder. Salsa dansı, iki kişinin tek kişi olabilme sanatıdır.

Ankara'da Dans Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Dans OkullarıSalsa, erkek egemen bir danstır. Yani Salsada erkek dansçı, bayana yapacağı hareketler için yol gösterir ve komut verir. Bayan dansçı ise erkeğin gösterdiği ve hareket etmesi istediği yöne doğru hareketini geliştirir, sürdürür ve tamamlar.

Eşlerin birbirine iyi bir şekilde uyum sağlaması için öncelikle hareketleri eş zamanlı yapmaları ve aynı anda aynı şeyi düşünüyor olmaları gerekir. Bunun için Salsada komut bilinci uyum için sahip olunması gereken bir anlayıştır. Komutları doğru bir şekilde anlamak ve uygulamak için Salsaya aktif bir şekilde dahil olmak önemli bir gerekliliktir.

Salsada eş zamanlı hareket ve uyum için, partnerlerin bol bol pratik yapmaları gerekir. Sabırlı olan partnerler sabırlarının mükafatını alır. Bu yüzden pratik yapmak, Salsada uyum ve başarı için önceliklerin başında gelir.

Salsada küçük ayrıntıları bile gözden kaçırmak, önemli sorunlara neden olabilir. Bu ayrıntıları önemsememek dansın kalitesini bozacağı gibi partnerlerin sakatlanmalarına da yol açabilir. Örneğin erkek dansçı bayanın bir tur dönmesini sağlayacak ve ardından başka bir figüre geçilecek olsun. Bu pozisyonda erkek dansçının eli, olması gereken pozisyondan biraz yukarıda ise bayan dansçının da kolu biraz yukarıda olacaktır. Bu vaziyette dönüş tamamlandığında bayan dansçının kolu incinebilir ve daha farklı olumsuz sonuçlar da doğabilir.

Erkeğin olumsuz bazı özellikleri bayanın dans modunu da olumsuz etkiler. Erkek, bayanın elini tutarken orantısız bir güç kullanmamalıdır. Bayanın elini sıkarak acıtan erkek dansçı, bayanın dans modunu negatif yönde etkileyebilir ve bu da partnerler arası uyumun zarar görmesine neden olur. Erkeklerin kibar ve naif olmaları, bayan dansçıları daha çok teşvik eder ve böylece dansın uyumluluğu güçlenmiş olur. Son olarak partnerler arasında boy farkı da fazla olmamalıdır.