SALSANIN TEMEL ADIMLARI

blog yazısı ekle !

SALSANIN TEMEL ADIMLARI

Ankara 'da bulunan salsa dansı eğitmenleri, tıpkı bütün latin danslarında olduğu gibi salsa dansının da çeşitli varyasyonları olduğunu belirtiyorlar. Hatta salsa dansının kendisinin, çeşitli stillerin bir karışımı sonucu ortaya çıktığı yönünde de bilgiler mevcut. Ancak günümüzde ise yaşadığınız bölgeye ve geleneğe bağlı olarak adımlarınızın sırası veya beden hareketlerinizin temposu değişkenlik gösterebiliyor. Bu yönüyle de salsa dansını öğrenmeye çalışan kişiler için bilmelerinde fayda olacağını düşündüğümüz bazı pratik bilgileri Ankara dans okulları olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsa


- Her ne kadar istisnalar olsa da, salsa müzikleri genellikle 4 vuruştan oluşur ve tam bir salsa dans adımı sağ ayakla başlayıp sol ayakla biter.

- Tipik bir salsa duruşu kadın ve erkeğin yüz yüze yakın bir şekilde durarak, erkeğin sol eliyle kadının sol elini tutması, kadının sol elini ise erkeğin omuz hizasında tutmasıyla olur. Bu duruş sırasında da göz teması mutlaka sağlanmalıdır.

- Salsa dansında birçok hareket kalçadan başlar, bacaklarınızı takip eder ve ayaklarda son bulur. Tüm bu hareketleri mümkün olduğunca akıcı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışırken, müziğin ritmini de yakalamanız oldukça önemlidir.

Bahsedildiği gibi salsa dansının çeşitli tarzları vardır ancak en temel bazı figürlerini şu şekilde gösterebiliriz.

- Ayaklarınız yan yana yakın bir biçimde dururken başlayın.
- Ritimle beraber sağ adımınızı atın ancak yine de birbirine yakın tutun.
- Sol adımınızı atın ve bu sırada sağ dizinizi bükerek hafifçe sallanmanızı sağlayın.
- Ritimle beraber sağ ayağınıza yüklenin.
- Sol adımınızı diğerinin yanına getirin ve yakın biçimde tutun.
- Ritimle beraber sol adımınızı atın ancak yine de birbirine yakınlığını koruyun
- Sağ adımınızı atın ve bu sırada sol dizinizi bükerek hafifçe sallanmanızı sağlayın.
- Ritimle beraber sol ayağınıza yüklenin.
- Sağ adımınızı diğerinin yanına getirin ve yakın biçimde tutun.

Böylelikle sizler de en basit haliyle artık salsa yapmaya başlamış oluyorsunuz. Görüldüğü gibi temel olarak bu basit hareketlerden oluşan salsa dansı, sizin kendinizi geliştirmeniz ve farklı stiller ile kendi tarzınızı birleştirmeniz sonucunda çok daha özgün bir hal alacaktır.

Eğer sizler de salsa dansını öğrenmek veya özel günler de sevdiklerinize dansınızla bir sürpriz yapmak istiyorsanız Ankara'da bulunan dans okulları ile iletişime geçebilirsiniz.