TANGONUN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

blog yazısı ekle !

TANGONUN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

Bundan tam 9 ay önce Tango dansı sınıflarına katılmaya başladım. İki ay önce ise Tango öğretmenime yardım edebilmek için bir aktivite de asistanlık yetkisi aldım.

Ankara'da Tango Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Tango


Şimdiye kadar hem bir öğrenci hem de bir asistan olarak yaşadığım deneyimleri sizlerle paylaşmam gerekirse şu ana kadar pek çok farklı şey keşfettiğimi söylemek isterim. Hatta bazen sürprizlerle dolu faydalarını da gördüğümü söylemeliyim.

Öncelikle anlatacaklarıma geçmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin. Şunu belirtmeliyim ki benim ilgilendiğim Tango dansı hiç bir zaman bir spor veya yarışma şeklinde geçmedi. Ne dişleri arasında bir gül tutan, ne de beni bir tahta sopa gibi evirip çevirip farklı pozisyonlarda tutmaya çalışan bir partnerim olmadı. Benim ilgilendiğim Tango daha çok bağ kurmak ile ilgiliydi.

Öyle bir bağ ki, dansın doğasında lider ve takipçi terimleri olmasına rağmen, ortaya çıkan dans her zaman iki kişinin birlikte uyumu ve işbirliği ile ortaya çıkmaktaydı. Zaten böyle bir dans da hem güzel vakit geçirmenizi hem de rahatlamanızı sağlıyordu.

Sizinle paylaşacağım bu faydaları daha net bir şekilde paylaşabilmek için de bazı bölümlere ayırmayı uygun görüyorum. Özetle Tangonun bu faydalarını Bedeniniz, Zihniniz, Duygularınız ve Sosyal hayatınız üzerine odaklandığını söylemek istiyorum.

Tangonun bu faydalarını öncelikle bedeniniz üzerinde ele alırsak, belki ilk başlarda öğrendiğiniz her bedensel faaliyet gibi ilk başlarda kendinizi biraz sakar hissediyor olsa da zamanla hareketlere alışacak ve bedeninizin kapasitesi ve yetenekleri hakkında farkındalığınız artacaktır. Hatta bazı günlerden sonra vücudunuzda daha önce hiç varlığını bile hissetmediğiniz kas gruplarının çalıştığını hissedeceksiniz. Bedeninizin üst bölgesi ile alt bölgesini ayrı bir şekilde kontrol etmeye alışacaksınız. Bu sayede bedeninizin üst bölümü düz ve hareketsiz kalabilirken, bacaklarınızla oldukça hızlı ve seri hareketler gerçekleştirebileceksiniz.

Bilindiği gibi Tango dansında zarif, düz ve rahat bir pozisyonda durmanız oldukça önemlidir. İlk başladığınız zamanlarda kullanabileceğiniz bir püf noktası ise kendinizi çok sıkmamak ve hata yapmaktan korkmamanız olmalıdır. Zaten zamanla bedeninize karşı olan farkındalığınız artıkça rahatlığınız ve kabiliyetiniz de artacaktır.

Ve artık gerçek anlamda kendinizi rahat hissetmeye başladığınız andan itibaren her şey pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmeye başlayacaktır. Hatta hissetme duyunuzda gelişerek, partnerinizin de duygularını algılamaya başlayacaksınız.

Duygusal aşamaya geçtiğinizde ise Tangonun aslında tamamen kalbinize hitap ettiğini anlayacaksınız. Aynı zamanda Salsa dansından farklı olarak partnerinizin sizi yönlendirmesi için ellerini değil, özellikle göğüs bölgesini ve tüm vücudunu kullandığını fark edeceksiniz.

Tango dansında önemli olan dans edebildiğiniz kadar çok ve farklı partnerle dans etmektir. Bu sayede bağ kurma ve iletişim becerilerinizin de artığını hissedecek ve Tangonun bütün bu iyi yönlerinden yararlanabileceksiniz. Ancak elbette öncelikli amacınız olan rahatlama ve eğlence için bütün bu aşamalardan geçmeden de daha en başından bu duyguları yaşamaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.