YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ORYANTAL DANS

blog yazısı ekle !

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ORYANTAL DANS

Ankara'daki dans okullarının eğitmenleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre, oryantal dans eski zamanlardan beri orta doğunun benzersiz ve çok yönlü dansıdır ve aynı zamanda bedenin ritmini ve formunu düzenler. Tüm bunların dışında ise arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle birlikte eğlenmenizi garanti eder.

Oryantal dans aslında kuzey Afrika ve orta doğunun geleneksel dans figürlerini içermektedir. Bu yüzden onların danslarına özgü ayak hareketlerini ve duruşlarını anlamanız, oryantal dansını göze en hoş görülecek şekilde yapabilmeniz için önemlidir. Ayrıca bu ayak hareketlerinin yanında, başınız ve kollarınız yardımıyla da ritmi takip edersiniz.

Ankara'da Oryantal Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara OryantalAnkara'da bulunan oryantal hocaları da, bu geleneksel ve kışkırtıcı dansın eğitimini almadan önce başlangıç aşamasında bilmeniz gereken 10 bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyor.

1. Kıyafetinizi seçin.
Bu dans için önemli olan, rahat ve sizin hareket kabiliyetinizi kısıtlamayan kıyafetleri tercih etmenizdir. Bunun için giyebileceğiniz uzun ve yırtmaçlı etekler en iyi tercih olacaktır.

2. Uygun müzik.
Seçeceğiniz müziklerin özellikle orta doğu ritimlerini içeren, o bölgeye özel tınıları olan albümlerden oluşmasına özen gösterin. Böylece sizin de havaya girmeniz daha kolay olacaktır.

3. Isınma egzersizleri.
Oryantal dans düşündüğünüzden çok daha fazla ve farklı kas gruplarını çalıştırmaktadır. Bu yüzden dans etmeye başlamadan önce mutlaka ufak ısınma hareketleri ile kaslarınızı alıştırmaya önem verin.

4. Başınızdan başlayın.
Oryantal dansın karakteristiklerinden biri olan baş ve boyun hareketleri için önce siz de yavaşça başınızı öne ve arkaya ardından sağa ve sola yatırın.

5. Omuzlarınızı çalıştırın.
Baş hareketleri ile kendinizi alıştırdıktan sonra artık omuzlarınızı hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. Önce omuzlarınızı aşağı yukarı kaldırın ardından döndürerek ısınma hareketlerinizi tamamlayın.

6. Kaburgalarınızı kullanın.
Kalçalarınızı kullanmadan kaburga bölgenizi sağa ve sola yatırmaya çalışın, bu hareketi tamamladıktan sonra yine aynı şekilde kalçalarınızı sabit tutmaya çalışarak gövdenizle daireler çizecek şekilde hareket edin.

7. Göbeğinizi oynatın.
Göbeğinizin sanki dalgalanıyormuş gibi gözükmesi, oryantal dansın en meşhur hareketlerinden biridir. Bunun için önce göbeğinizi hafifçe içeri çekin ardından serbest bırakın. Alışıncaya kadar bu hareketi yapmaya devam edebilirsiniz.

8. Gövde sabit, kalça hareketli.
Dizleriniz hafifçe kırıp, gövdenizi sabit tutmaya çalışırken sadece kalçanız ile dairesel hareketler yapın. Bu hareketi en kolay ve göze en hoş gelecek şekilde gerçekleştirmek için de ağırlığınızı özellikle bir bacağınızın üzerine vererek de durabilirsiniz.

9. Eller ve Kollar.
Tüm bu hareketleri yaparken aynı zamanda ellerinizi ve kollarınızı da oynatmayı unutmayın. Özellikle sanki elinizde birer kukla yılan takılmış gibi, kollardan başlayıp, bileklerinize kadar döndürme ve kıvırma hareketlerini yapabilirsiniz.

10. Parmak hareketleri.
Bunun için kendi seçeceğiniz bazı özel parmak tutuşlarını seçebilirsiniz, bu harekette aynı zamanda sizin bir imzanız gibi olacaktır. Böylelikle hem estetik bir görüntü yakalayacak hem de dansınızın oldukça profesyonel görünmesini sağlamış olacaksınız.

Sizler de eğer oryantal bilgilerinizi daha artırmak ve bu dansı yapan kişiler ile tanışıp güzel bir vakit geçirmek için, Ankara' da ki oryantal kurslarına katılabilirsiniz.