Ankara Bale Kursu

Bale Kursu Ankara Dans Okulları

Bale - Bir Kuğu Güzelliğinde

Bale belirli figürlere dayanan adım atışıyla yapılan danslı ve müzikli gösteridir. Bale yapan erkek sanatçılara balet, bale yapan kadın sanatçılara ise balerin denilmekte olup tek başına ya da toplulukla yapılan estetik bir sanattır. Bale çok eski zamanlara dayanmakta olup ana vatanı İtalya'dır. İtalyancada Ballo denilen ve dans anlamına gelen kelimeden türemiştir. İtalya'dan sonra Fransa ve Rusya'da yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte ilk resmi özelliği sahip bale okulu 1948'd...
devamı...

Dans Okulu Ara

Arama Sonuçları

Premium Bale Kursu

Mavi Dans Akademi Bahçelievler
TC. MEB Düş Sanat Akademi Batıkent

VIP+ Bale Kursu

Alt Sahne Müzik ve Dans Kursu Bahçelievler
Karçiçeği Bale ve Dans Okulu Kızılay
Adım Sanat ve Dans Okulu Yaşamkent
Angora Dans Stüdyosu Tunalı
Armoni Dans ve Müzik Akademi Dikmen
Broadway Sanat Akademi Batıkent
Temel Eğitim Spor Kulübü Keçiören
Demiurk Sanat Akademi Yenimahalle
Emir Kaya Dans Okulu Çayyolu
Evrensel Sahne Sanat Kızılay

Gold Bale Kursu

Mürüvvet Line Dance Ümitköy
toplam 14 sonuç bulundu.
1 - 14 arası gösteriliyor.
Bale Kursu Ankara Dans Okulları

Bale - Bir Kuğu Güzelliğinde

Bale belirli figürlere dayanan adım atışıyla yapılan danslı ve müzikli gösteridir. Bale yapan erkek sanatçılara balet, bale yapan kadın sanatçılara ise balerin denilmekte olup tek başına ya da toplulukla yapılan estetik bir sanattır. Bale çok eski zamanlara dayanmakta olup ana vatanı İtalya'dır. İtalyancada Ballo denilen ve dans anlamına gelen kelimeden türemiştir. İtalya'dan sonra Fransa ve Rusya'da yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte ilk resmi özelliği sahip bale okulu 1948'de İstanbul'da kurulmuştur. Daha sonra 1950'de Ankara'ya taşınarak Devlet Konservatuarına bağlanmıştır. Ankara Devlet Konservatuarı Bale bölümünün ilk gösterisi 1950'de Pastoral Süit ve Keloğlandır.

Bale eğitimine çok erken yaşta başlanılmaktadır.12 Yaşını aşmış olmamak gerekmektedir. Bale gerçekten özveri ve disiplin isteyen bir sanat dalıdır. Uzun bir eğitim hayatı gerektirir. Yetenek sınavını kazandıktan sonra 10 yıl süren bir eğitim aşamasından sonra yapılan sınavları geçtikten sonra başlangıçta stajyer sanatçı unvanı verilir. En az 1 yıl staj yaptıktan sonra bale sanatçısı ünvanlı kazanılır. Daha sonra Ankara, İstanbul gibi yerlerde Devlet Opera Ve Bale Müdürlüklerine bağlı olarak çalışabilirler ya da özel kurumlarda bale eğitimi verebilirler.

Çocukların bale eğitimi almasının birçok artı yönü bulunmaktadır. Bunlardan en temeli vücut duruşunu düzeltmek ve estetik kazandırmak olup disiplin ve hayal gücünün üzerinde de bir hayli önemi vardır. Sabır isteyen bir sanat dalı olduğu için sabrı öğretir. Ayrıca özgüven üzerinde de çok büyük etkisi vardır. Topluluk önünde yapılan bir gösteride çocuk üzerindeki çekingenliği düşürür ve özgüvende artış sağlar. Vücuttaki hafif omurga eğrilikleri ve içe basmadaki iyileştirici etkisi de vardır. Tüm bunların yanında esneme hareketleri çok önemlidir. Esneme hareketleri yapılmadan başlanan balede vücutta yırtılmalar ve kasların zedelenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Balenin kendine has terimleri vardır. Mesela arabesk çoğumuz için bir müzik türü olsa da balede bir serili hareketlerden kurulu poz anlamına gelmektedir. Puante ise ayak parmakları üzerinde dans etmek olup bunun için özel olarak giyilen patikler vardır. Bale gerçekten emek isteyen fakat sonrasında verdiğimiz emeklere değecek güzellikte olan bir sanat dalıdır. Zordur fakat güzeldir. Sevgiyle kalın...