Ankara Flamenko Kursu

Flamenko Kursu Ankara Dans Okulları

Asi Tutkulu Flamenko

Son zamanların en popüler dansı Flamenko öğrenmek için, Ankara dans tutkunlarının, dans okulu, dans kursu veya dans stüdyosu bulmakta zorlanmayacakları özel bir sanat kenti. Bu heyecan verici dansı öğrenmeye geçmeden önce, Flamenko kültürünü tanımak gerekli.

Flamenko Güney İspanya'nın Andalucıa (Endülüs)bölgesine özgü, müzik ve dans türüdür. Avrupa'nın en eski yerleşim bölgesi olan (Cadiz)Kadiz 'de Flamenko dansına benzer figürlerin, Fenikeliler tarafından ilk kez sergilenmiş olduğu biliniyor. Gü...
devamı...

Dans Okulu Ara

Arama Sonuçları

Premium Flamenko Kursu

Mavi Cabed Dans Akademi Bahçelievler

VIP+ Flamenko Kursu

Armoni Dans ve Müzik Akademi Dikmen
Adım Sanat ve Dans Okulu Yaşamkent
Emir Kaya Dans Okulu Çayyolu
Karçiçeği Bale ve Dans Okulu Kızılay
toplam 7 sonuç bulundu.
1 - 7 arası gösteriliyor.
Flamenko Kursu Ankara Dans Okulları

Asi Tutkulu Flamenko

Son zamanların en popüler dansı Flamenko öğrenmek için, Ankara dans tutkunlarının, dans okulu, dans kursu veya dans stüdyosu bulmakta zorlanmayacakları özel bir sanat kenti. Bu heyecan verici dansı öğrenmeye geçmeden önce, Flamenko kültürünü tanımak gerekli.

Flamenko Güney İspanya'nın Andalucıa (Endülüs)bölgesine özgü, müzik ve dans türüdür. Avrupa'nın en eski yerleşim bölgesi olan (Cadiz)Kadiz 'de Flamenko dansına benzer figürlerin, Fenikeliler tarafından ilk kez sergilenmiş olduğu biliniyor. Güney İspanya'nın tarihi süreç içerisinde Fenikeliler, Eski Yunanlı- lar, Mağribiler, Suriyeliler, Berberiler gibi birçok egemen kültürden, özellikle Arap kültüründen etkilenmeleriyle komplex ve yoğun kültürel geleneğe sahip kendi folklorik müzikleri oluştu. Flamenko'da önem kazanmış birçok şarkı isminin, zambra, fandango, zorongo, Zorobanda gibi Arapça kökenli olması, baskın Arap kültüründen kaynaklanmaktadır.

Sekizinci - dokuzuncu yüzyılda Hindistan'dan göç etmeye başlayan çingeneler ve 1447 yıllarından sonra yüzyıllar içerisinde İspanya'ya yayıldılar. Bu esmer tenli insanların çoğu metal işçileriydi ve de kendilerine has dans ve müzik kültürleri vardı. Bu topraklarda bir araya gelen Çingene müziği ile Güney İspanya folklorik müziğinin kaynaşması ile de Flamenko ortaya çıkmıştır.1840 - 1910 arası yıllar Flamenko'nun en parlak dönemi oldu, bilinen ilk 'cafe cante' Flamenko gece kulübü, Sevilla'da açılmıştı.1936 da İspanya'da başlayan iç savaş sebebiyle ülkeyi terk eden birçok Flamenko sanatçısı, Flamenko'nun tüm dünyada tanınmasına katkıda bulundu.

Flamenko'da, öncelikli, olmazsa olmaz şarkıcıdır. (Cante)şarkının birçok tarzında, ritm, şiir ve ezgilerinde uzman olan Flamenko şarkıcısı alkış yaparak, el veya parmaklarını masaya vurarak veya ayaklarıyla ritm tutarak, kendi geleneğe bağlı ritm ve solosunu yapar. Kadınlar alto erkeklerde genellikle yüksek tenor aralığında şarkılarını söylerken, kendilerine klasik gitara benzeyen, fakat daha hafif ve sesi daha canlı, telleri gitarın gövdesine daha yakın olan Flamenko gitarı eşlik eder.

Flamenko dansı da, temelde solo yapılmasına rağmen, bazen de önceden hazırlanılmadan da yapılabilen bir düet olabilir, grup dansı değildir. Tabanı ve topukları çivili özel ayakkabılarla, yere vurularak yapılan Flamenko dansının aksesuarları; kat kat fırfırlı uzun elbiseler, püsküllü şallar, halka küpeler, yelpaze ve saça konulan gül olmazsa olmazları.

Birçok sanatta olduğu gibi, dansta da doğru eğitimi almak şart. Ankara birçok dans okulu, dans stüdyosu, usta dans sanatçıları ve dans meraklılarını başarıyla bir araya getiriyor.