Ankara Funk Dans Kursu

Funk Dans Kursu Ankara Dans Okulları

Geçmişten Günümüze Funk

Funk 1960'lı yılların sonlarına doğru Afro-Amerikalı müzisyenlerin jazz, soul ve R&B tarzı müzikleri harmanlayarak ortaya çıkardıkları daha ritmik ve enerjik bir müzik türüdür. Funk, melodi ve armoniyi geri plana atar, bunun yerine bas ve ritmin ağırlıkta olduğu bir tını ortaya çıkarır. Funk tarzında kullanılan en önemli enstrümanlar elektrikli gitar, elektrikli basgitar ve kilise orgudur. Çeşitli durumlarda melodilerin tınısını zenginleştirmek için saksafon, trompet ve trombon gibi enstrümanlar da ork...
devamı...

Dans Okulu Ara

Arama Sonuçları

Premium Funk Dans Kursu

VIP+ Funk Dans Kursu

Emir Kaya Dans Okulu Çayyolu
Armoni Dans ve Müzik Akademi Dikmen
Angora Dans Stüdyosu Tunalı
Karçiçeği Bale ve Dans Okulu Kızılay

Gold Funk Dans Kursu

Mürüvvet Line Dance Ümitköy
Mürüvvet Line Dance - Yıldız Yıldız
toplam 8 sonuç bulundu.
1 - 8 arası gösteriliyor.
Funk Dans Kursu Ankara Dans Okulları

Geçmişten Günümüze Funk

Funk 1960'lı yılların sonlarına doğru Afro-Amerikalı müzisyenlerin jazz, soul ve R&B tarzı müzikleri harmanlayarak ortaya çıkardıkları daha ritmik ve enerjik bir müzik türüdür. Funk, melodi ve armoniyi geri plana atar, bunun yerine bas ve ritmin ağırlıkta olduğu bir tını ortaya çıkarır. Funk tarzında kullanılan en önemli enstrümanlar elektrikli gitar, elektrikli basgitar ve kilise orgudur. Çeşitli durumlarda melodilerin tınısını zenginleştirmek için saksafon, trompet ve trombon gibi enstrümanlar da orkestraya dâhil edilebilir.
Dünyada kabul gören inanışa göre bu türün kurucusu ünlü Afro-Amerikalı sanatçı James Brown'dur. Sanatçı bu türün imza stili olarak elektrik bass ve davulları ön plana çıkaran ritmik şarkıların her ölçüsünün başındaki vuruşu belirgin hale getirmiş, bunu vokal tekniğine de uygulamıştır. Dinleyiciler tarafından oldukça beğeni toplaması sonucunda başka sanatçı ve gruplar da funk tarzını uygulamaya ve geliştirmeye başlamıştır. İlk ortaya çıktığı zamanlarda başta İstanbul ve başkentimiz Ankara olmak üzere ülkemizde de geniş bir dinleyici kitlesi edinen funk, günümüzde maalesef eski popülerliğini kaybetmiştir. Funk tarzının en önemli temsilcileri arasında Chaka Khan, Kool & the Gang, Prince, the Red Hot Chili Peppers gibi sanatçılar yer alır.

Funk, kelime anlamı olarak güçlü ve akılda kalıcı koku anlamına gelir. Latince duman anlamına gelen "fumigare" sözcüğünden türemiştir. İngilizcede günlük konuşma dilinde fazla kullanılmayan bu sözcük, jazz müzisyenleri arasında güçlü ve duygusal melodileri tabir etmek için kullanılmaktadır. Funk türünün afrobeat, electro-funk, funk metal, funk rock, G-Funk, go-go gibi alt türleri bulunmaktadır.

Günümüzde funk, dünyanın hemen hemen her yerinde, özellikle Londra, Tokyo, New York, Berlin, Paris gibi başkentlerin eğlence yerlerinde oldukça rağbet gören ve istek alan müzik türlerinden biri olmasına rağmen, ülkemizde maalesef sayısı fazla kalabalık olmayan küçük bir hayran kitlesi ve bu tarzı icra eden birkaç adet grup haricinde fazla ilgi görmeyen bir müzik türüdür. Londra'nın güney bölgesi Brixton'da ve yakın bölgelerde sadece funk dinleyicisine hitap eden çalan elliye yakın sayıda mekân varken Ankara ilinde bu sayı sadece 3 veya 4 mekânla sınırlıdır.