Ankara Halk Dansları Kursu

Halk Dansları Kursu Ankara Dans Okulları

Halk Dansları - Toplumsal Değerlerimizden Bir Parça

Adından da anlaşılacağı üzere 'halk' tan özünü alan bir eğlencedir. Halktan doğan ve onunla birlikte gelişen örfümüzdür. Genellikle küçük yaşlarda görülüp gözlenerek başlanılan bu oyunlar kişilerin tercihine bağlı olarak dans kurslarında geliştirilebilir.

Her yörenin kendine ait oyunu vardır. Mesela çokça duyduğumuz Ankara havalarını hepimiz neredeyse biliyoruzdur. Kimimiz çocukluktan bu yana iç içedir. Kimimiz ise dans stüdyolarında eğlenerek, gurupça öğrenmiştir....
devamı...

Dans Okulu Ara

Arama Sonuçları

Premium Halk Dansları Kursu

TC. MEB Düş Sanat Akademi Batıkent
Mavi Dans Akademi Bahçelievler

VIP+ Halk Dansları Kursu

Karçiçeği Bale ve Dans Okulu Kızılay
Armoni Dans ve Müzik Akademi Dikmen
Demiurk Sanat Akademi Yenimahalle
HSM Hobi Sanat Merkezi Kızılay
Angora Dans Stüdyosu Tunalı
Adım Sanat ve Dans Okulu Yaşamkent
Broadway Sanat Akademi Batıkent
Temel Eğitim Spor Kulübü Keçiören
Evrensel Sahne Sanat Kızılay
Emir Kaya Dans Okulu Çayyolu
toplam 14 sonuç bulundu.
1 - 14 arası gösteriliyor.
Halk Dansları Kursu Ankara Dans Okulları

Halk Dansları - Toplumsal Değerlerimizden Bir Parça

Adından da anlaşılacağı üzere 'halk' tan özünü alan bir eğlencedir. Halktan doğan ve onunla birlikte gelişen örfümüzdür. Genellikle küçük yaşlarda görülüp gözlenerek başlanılan bu oyunlar kişilerin tercihine bağlı olarak dans kurslarında geliştirilebilir.

Her yörenin kendine ait oyunu vardır. Mesela çokça duyduğumuz Ankara havalarını hepimiz neredeyse biliyoruzdur. Kimimiz çocukluktan bu yana iç içedir. Kimimiz ise dans stüdyolarında eğlenerek, gurupça öğrenmiştir. Ankara'ya has olan oyunların içerisinde onun müziklerini dinlerken örf ve adetlerini anlayabiliriz.

Şimdilerde çağdaş müziklerin rağbet görmesiyle toplumumuzda çok sık bu oyunları oynayan ve müziklerini dinleyenleri göremesek de yine de hiç yok diyemeyiz. Toplumumuzda bulunan duyarlı insanlar oldukça da bu gibi değerlerimize sahip çıkılacaktır. Aslında bir düşünün doğu, batı, güney nere olursa olsun hepsi birdir bu oyunlarda. Evet, farklı figürlerde ve müziklerde anlatılır adetler ve örfler. Ancak hepsinin vardığı nokta yine bizim toprağımız ve insanımızdır. Zaten bu oyunların amacı da insanları bir arada tutmak ve onların geleneklerine sahip çıkmasını sağlamaktır. O halde bizlere düşen hususları da anlıyoruzdur.

Halk dansları oyunları oynarken melodisiyle ruhumuza hitap ederken bedenen de insanın hareketini sağlar. Yani iki yönden de yararı vardır. Yeri gelir hüzünlendirir yeri gelir neşelendirir. Hatta mizaha kaçar bazen de. Dile, şiveye de benzetebiliriz bir nevi. Her ülkenin nasıl dili ayrı ise ve her şehrin nasıl şivesi ayrıysa bu da öyledir.
Dans kursuna giden pek çok insan vardır. Dans stüdyolarında verilen eğitimle tıpkı küçüklükten bu yana bu oyunları oynuyor, biliyor gibi olur.

Oynamak ayrı bir zevklidir izlemek ise daha ayrı bir zevktir. Yiğitlik, savaş, aşk, tabiat, ,insan, coşku, sevgi gibi kavramlar ana temasını oluşturur. Yani izlerken de dans ederken de kendinizden bir parça bile olsa duygular bulabilirsiniz. Yeri gelir tarihimizi bu oyunlarda bulabilirsiniz. Kahraman tarihimizin kahraman oyunları vardır halk oyunlarının temasında. Halk oyunlarına bir yakınlığı olmayan kişiler için başlangıç asla geç değildir. Kaç yaşında olursa olsun insan geçmişiyle, örfüyle ve âdetiyle birdir. Ve her zaman bize kollarını açar. O yüzden değerlerimize her zaman sahip çıkalım.