ANKARA ZEYBEK KURSU

blog yazısı ekle !

ANKARA ZEYBEK KURSU

Zeybek, Batı Anadolu ve Ege Bölgesi'ne özgü bir halk dansıdır. Dans konusunda Ege Bölgesi denildiğinde akla ilk gelen dans zeybek dansıdır. Zeybek dansı, adını mertliği, cesurluğu ve yiğitliğinden alan kişilerden alır. Bu kişiler, bulundukları bölgeyi yağma ve suçlarda koruyan kişilerdir. Şehirli değil, köylülerdir. Zeybek sözcüğünün kökenine ve dilimize nasıl yerleştiğine dair birçok bilimsel çalışma ve iddia bulunmaktadır. Örneğin, Halikarnas Balıkçısı bu sözcüğün değişime uğrayarak mitolojiden geçtiğini söyler, kimi araştırmacılar Yunanca kökenli bir sözcük olduğunu ve Grekler tarafından da kullanıldığını belirtir.

Ankara'da Zeybek Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Zeybek


Zeybeklerin başındaki kişiye efe denir. Kimi söylentiler efe sözcüğünün efendiden geldiğini söylese de bu kanının yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Efe sözcüğü, Efeb sözcüğünden gelir. Efebin anlamı ise silahlı genç ve yiğit kişi demektir. Zeybekler haksızlığa ve zulme boyun eğmezler, zenginden yana değil yoksuldan yanadırlar.

Zeybek oyununun genelde çember şeklinde dizilerek oynanmasında, dağlarda çember oluşturarak silah talimi yapan zeybeklerin etkisi vardır. Zeybek dansı solo (tek kişi) olarak ya da birkaç oyuncuyla birlikte icra edilebilir. Zeybek oynayan kişiler, bir kartal figürünü andırırcasına kollarını iki yana açarak ağır ağır büyük adımlar atar. Bazı oyunlarda kollar dirseklerden ya da eller bilekten aşağıya doğru kıvrılır. Büyük adımlar arasında kimi zaman yere doğru eğilir dansçı ve bir diziyle yere dokunur. Bu hareket kimi zaman hızlı bir şekilde, kimi zaman ise yavaşça gerçekleşir. Zeybek, gerçekten de görkemli bir danstır.

Zeybek dansı ve müziği Cumhuriyet devriminden önce sadece erkeklerin icra edebildiği bir kültürün öğeleriydi. Cumhuriyet devriminin ardından, kadınların da zeybek dansı yapmalarına yönelik teşvikler doğrultusunda günümüzde zeybek hem kadın hem de erkekler tarafından oynanabilen bir dans haline gelmiştir. Anadolu'nun en önemli halk danslarından birisi olan zeybek her yaştan kişiler tarafından öğrenilebilir.

Ankara'da yaşıyor ve zeybek öğrenmek istiyorsanız, sitemize mutlaka göz atmalısınız. Ankara artık sıkıcı gelmeye başladıysa, ev ve iş arasında mekik dokuyorsanız ya da okulunuzdan çok bunalıp hafifletici bir hobi edinmek istiyorsanız, zeybek tam size göre bir dans. Ankara'da yaşayan Egeliler için de köklerini anımsamak için bulunmaz bir fırsat.

Sitemiz Ankara'da bulunan bütün zeybek kurslarını detaylı bir listesini sunuyor. Ankara zeybek kursları ile ilgili pek çok detaya sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Her yaştan, her kesimden kişiler için her bütçeye uygun dans kurslarına sitemizi kullanarak ulaşabilir, zeybek konusunda uzman eğitmenlerden bilgi alabilirsiniz. Yoğun bir programınız varsa, sitemizi kullanarak seçtiğiniz dans kursundaki eğitmeninizle size uygun bir dans programı yapabilir, böylece kendinizi bu güzel dansı öğrenmekten mahrum bırakmamış olursunuz. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza gideceğiniz zeybek kurslarında özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Yeni bir çevre edinebilir, zeybek öğrenerek bir bakıma güzel Ege'yi yaşayabilirsiniz.