ORYANTALİN KADIN VÜCUDUNA GÖRE TASARLANDIĞININ 5 İSPATI

blog yazısı ekle !

ORYANTALİN KADIN VÜCUDUNA GÖRE TASARLANDIĞININ 5 İSPATI

Oryantal dans veya göbek dansı, geleneksel bir Ortadoğu dansı. Batı'da daha çok belly dance (göbek dansı) olarak bilinirken, Yunanistan ve Balkanlar'da çiftetelli olarak bilinir. Bayan dansçılara dansöz, erkeklere ise dansör denir.

Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana'yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır. Toprak Ana'yla kesilmemesi durumda dans çok güzel bir şekilde devam eder. Oryantal dans Türkiye'de genellikle İstanbul'da ön plandadır. Bunun sebebi İstanbul'un kültürel açıdan gelişmişliği ile alakalıdır.

Ankara'da Oryantal Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Oryantal Kursu


ORYANTALİN KADIN VÜCUDUNA GÖRE TASARLANDIĞININ 5 İSPATI

1- Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır.

Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.

2- Oryantal dansta kullanılan kıyafetler;

Genelde dansöz kıyafetlerine benzer, dişilik özelliğini ortaya çıkarıcı kıyafetlerdir. Göbek bölgesi açık, göğüs dekoltesi, bacakları ön plana çıkaran yırtmaçlı bir alt bölüm. Tam anlamıyla kadınlar için tasarlanmış bir kıyafet.

3- Oryantal dansta kullanılan aksesuarlar;

Yılan, kılıç, meşale, mum, baston ya da sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folkloruna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başlıca aksesuarları sıralayacak olursak;

• Halhal
• Dansöz eldiveni
• Dansöz zili
• Tef
• Peçe
• Zilli tef
• Bilezik
• Kolye

4- Oryantal dansta yapılan hareketler;

Çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Kadının temel hatları yani kalça ve göğüs bu dansta çok önemli bir unsurdur.

5- Oryantal dansı genel olarak kadınlar yapar;

Geçmişten günümüze oryantal denildiği zaman akla ilk gelen unsur kadınlardır. Çünkü kadınlarla bağdaşmış bir danstır.