SALSADA KOREOGRAFİ HAZIRLAMAK

blog yazısı ekle !

SALSADA KOREOGRAFİ HAZIRLAMAK

Salsada koreografi hazırlamak, profesyonel dansçıların yapabileceği bir iş olarak bilinir. Ancak, Salsada bu iş sadece profesyonellere özgü değildir. İçerik ve nitelik yönünden farklı bir koreografiyi Salsaya yeni başlayanlar da pekâlâ hazırlayabilir. Doyurucu bir içerik ve göz kamaştırıcı bir sahnede dans etmek, elbet Salsaya gönül verenlerin isteğidir. Ancak yaratıcılıklarını göstermek için uzun bir süre beklemek istemeyen dansçılar, daha küçük çaplı bir gösteri ile izleyenlerin karşısına çıkabilir.

Ankara'da Salsa Dans Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Salsaİster profesyonel, ister daha az profesyonel, ister de amatör ruhlu bir gösteri olsun, öncelikle koreografi hazırlamak için gereken en önemli unsur oluşturulacak bir hikâyedir. Koreografi sürecinin en zor aşaması budur. Çünkü akılda kalıcı olması için performansın diğer yapılanlardan farklı olması gerekir. Koreografi oluşturmak bir kitap yazmak, bir film çekmek veya bir beste yapmak gibidir. Bu nedenle oluşturulan koreografi hareketler bakımından ne kadar yetkin ve çarpıcı olursa uyandıracağı etki o kadar da fazla olur.

Koreografi icra edilirken izleyiciye verilmek istenen duygu ve düşüncelerin ne oranda aktarıldığı son derece önemlidir. Dansçının vermek istediği mesaj ile izleyicinin aldığı mesajın belli oranda aynı olması gerekir.

Koreografide hikaye oluştururken, hikayeyi kimlerin seyir zevkine sunacağınız çok önemlidir. İzleyicilerinizin Salsa hakkında fikir sahibi olup olmadıkları değerlendirilmesi gereken bir faktördür. Salsanın inceliklerini bilen izleyiciler çoğunluktaysa profesyonele yakın bir gösteri izleyicileri daha fazla tatmin edecektir. Profesyonellikten kast ettiğimiz şey ise hareketlerin niteliği, stiller ve stillerin uygulanış şekilleridir. Yapılması zor olan figürlerin başarılı şekilde yapıldığı dans gösterileri her zaman bir adım önde olmaktadır. Tabi unutulmaması gereken de bu hareketlerin özgün bir hikaye eşliğinde yapılıyor olmasıdır.

Hikaye ve gösteri mekanı belirlendikten sonra karar verilmesi gereken diğer aşamalar kıyafet, aksesuar ve dekorların nasıl olacağıdır. İsteğe bağlı olarak bir dans grubu da oluşturulabilir. Koreografinin kalitesini belirleyecek diğer bir unsur müzik seçimidir. Müziğin ritmine göre dans edileceğinden koreografi her aşamasında müziğe bağlı olacaktır. Tüm bu kriterler yerine getirildikten sonra geriye provaların sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi kalır ve gerekli bir özveri ile gerçekleştirilen provalar sonucu başarılı bir gösteri sahneye konulmuş olur.

Salsaya son zamanlarda ilginin artması ile çeşitli ve kaliteli koreografiler sayısını arttırmıştır. Bu koreografilere tanıklık etmek isteyenler Ankara gibi Salsaya kucak açan şehirlerin dans gecelerine katılarak merak ve ilgilerini giderebilirler.